INFO K OBJEDNÁVKE CESTOVATEĽSKEJ MAPY – PROCES, UPCYCLING, MATERIÁL, ČAS vs. CENA

9 marca / 2022

V tomto článku sa dozvieš:

o projekte Traveler At Home,

o materiáloch, ktoré používam,

o tom, ako vzniká personalizovaná mapa,

o tom, čo obnáša celkový proces tvorby cestovateľskej mapy,

o čase vs. cene,

o zálohe a možnostiach rozdelenia platby,

o prispôsobení maľby vopred určenému budgetu,

o trvaní tvorby a dodaní hotovej mapy,

(trošku) o autorke projektu @traveler.at.home_romi.elischer.

 

PROJEKT TRAVELER AT HOME

Upcyklujem staré veci a vytváram z nich cestovateľské mapy alebo tzv. zberatele zážitkov. Pre každého majiteľa/majiteľku vždy zachovávam jedinečnosť nápadu či prevedenia a jednotlivé mapy neduplikujem.

 

MATERIÁL Z DRUHEJ RUKY

Spôsob tvorby, v ktorom som sa našla, je upcyklácia. Snažím sa povyšovať veci z druhej ruky na hodnotu a vyhnúť sa novému materiálu, čím sa šetria aj nové zdroje prírody.

V projekte Traveler At Home využívam najmä staré rámy z druhej ruky, niekedy kúsky odpadových látok a ak ide o zapichovaciu mapu, tak aj korkové štuple z vína. Medzi ďalší príležitostný znovupoužitý materiál patria rôzne preglejky, mapy zo starých atlasov, malé kovové komponenty či zbytkové papiere.

Pri tvorbe postupujem takto:

    1. základ (napr. obrazový rám, glóbus, kus nábytku) vždy pochádza z druhej ruky,
    2. ak na zhmotnenie nápadu potrebujem aj súčasti, ktoré nemám a kupujú sa zvyčajne nové (napr. farby, lepidlo, kovové súčiastky…), najskôr sa ich pokúsim zohnať z druhej ruky,
    3. všetko, čo nezoženiem z druhej ruky, kúpim nové; zvyčajne ide o menšiu časť materiálu potrebného na zhmotnenie nápadu a dokončenie mapy.

 

VZNIK PERSONALIZOVANEJ MAPY

Niekedy dostanem jasnú, inokedy menej špecifickú predstavu. Stačí mi pár indícií, ktoré by na mape nemali chýbať, prípadne preferovaný rozmer. S celkovým nápadom a prevedením ti veľmi rada pomôžem.

Môže ísť o jednoduchý a minimalistický obraz, ale nebránim sa ani detailnému spracovaniu motívu. Inšpiráciou ti môže byť buď moje doterajšie portfólio cestovateľských máp, alebo detailný štýl malieb aké tvorím na rifľovky

Slovne, obrázkovo a rýchlymi náčrtmi ti podľa tvojich indícií priblížim môj nápad na vizuál. Po odslúhlasení/konzultácii detailov sa púšťam do práce.

 

PROCES

Ide o zdĺhavý proces, ktorého výsledkom je osobná maľba pre konkrétneho jednotlivca. Proces tvorby cestovateľskej mapy si vyžaduje:

– individuálnu online komunikáciu,

– kreatívu pri tvorení nápadu a prípravu motívu,

– fakturáciu,

– zabezpečenie materiálu,

– opracovanie materiálu (ak je to potrebné), 

– samotné maľovanie, tvorbu motívu, 

– výrobu 100 ks vlajočiek na zapichovanie a obálky z atlasových papierov,

– balenie,

– odovzdanie, odoslanie…

 

ČAS vs. CENA

Cena je veľmi individuálna a vždy závisí od čistého času potrebného na vytvorenie danej mapky. Jedna môže trvať 30 hodín, iná (napr. menšieho rozmeru) aj o dve tretiny kratšie. Moje mapy sú prepracované do detailu, čo sa vždy odrazí na časovej náročnosti a následne sa to premietne v cene.

Pre predstavu odporúčam pozrieť si Instagramové posty, kde vždy danú cenu zverejním. Mapa v podobnom prevedení (nie rovnakom!; rozumej podobnej veľkosti, náročnosti a detailnosti pozadia,…) bude mať zrejeme aj podobnú cenu.

 

ZÁLOHA, ROZDELENIE PLATBY

Sumu zvyčajne fakturujem na polovicu – zálohu pred maľovaním a zvyšok sumy po maľovaní. V prípade potreby sa však viem prispôsobiť a sumu rozdeliť napr. na tri časti (tri faktúry). Napíš mi vopred a spolu nájdeme vhodné riešenie.

 

MAĽBA PODĽA VOPRED URČENÉHO BUDGETU

Ak máš záujem o moju tvorbu, avšak menší budget, neváhaj mi nezáväzne napísať. Cenu vieme prispôsobiť napríklad aj zvolením jednoduchšieho motívu či mapy menšieho rozmeru.

 

TRVANIE, DODANIE

Dĺžka trvania celého procesu tvorby od objednávky až po dodanie závisí od aktuálnej vyťaženosti. Ak máš deadline, napíš mi radšej skôr, ideálne min. 3-4 týždne vopred. Ale niekedy stačí i menej.

 

INÁ OTÁZKA?

Neváhaj mi napísať, na tvoje prípadné otázky odpoviem veľmi rada.

 

ZA VŠETKÝMI ZBERATEĽMI ZÁŽITKOV STOJÍM JA, ROMI 🙂 

Projekt Traveler At Home si prešiel transformáciou a dlho som nevedela, ako ho uchopiť, až kým som pár rokov dozadu nezačala tvoriť upckláciou. Práve tá mi dáva najväčší zmysel.

Na začiatku každej mapy stojí buď môj šuflíkový nápad, alebo podnet od zadávateľa/zadávateľky. Rada zažívam, prežívam, spoznávam, objavujem a tvorím. Tvorím zberatele zážitkov, aby vás motivovali a poháňali vpred.

Ak sa ti moja tvorba páči, chápeš, že ľudský čas má hodnotu a jedinečná personalizovaná vec ti dáva zmysel, kedykoľvek mi napíš. Rada ti vytvorím srdcu blízky obraz, aký nemá nikto na svete. 🙂

Projekt žije najmä na Instagrame @traveler.at.home_romi.elischer. Pridaj sa, si vítaný/á. 

Ďakujem! S láskou Romi 🙂

Ak sa ti moja tvorba páči, neváhaj ma kontaktovať.

Kontakt

  Pridaj komentár