KUCHYŇA: 5 + 1 tip, ako produkovať výrazne menej odpadu

15 mája / 2019

1. Lufa – hubka na riad, ktorá sa pestuje

Hubky na riad patria v domácnosti k predmetom s najvyššou koncentráciou baktérii. Zvyšky jedla a vlhkosť sú zodpovedné za postupný zápach a po veľmi krátkom čase hubka letí rovno koša. Bežná domácnosť tento nerecyklovateľný odpad vyhodí niekoľkokrát mesačne. “Taká hubka, veď to je maličkosť, na ktorej nezáleží.” Povedalo si asi 5 milónov ľudí (len) na Slovensku a z maličkosti sa stala kopa zbytočného odpadu.

Lufa je dokonalá prírodná náhrada (nielen) hubky na riad.  Táto tropická rastlina vyzerá ako veľká uhorka, či cuketa. Áno, dá sa jesť, nás však viac zaujíma jej pomocníčkovanie pri umývaní riadu.  Lufa sa dá vypestovať alebo kúpiť v zlisovanom celku, z ktorého si jednoducho nastriháte kúsky potrebnej veľkosti. Jej vnútro je po usušení tvrdé, no po kontakte z vodou zmäkne a je z nej zaraz na dotyk príjemná,  úplne prírodná a nijako chemicky upravovaná hubka na umývanie riadu.

Jeden kúsok lufy veľkosti bežnej hubky vám vydrží oveľa oveľa dlhšie ako bežná hubka na riad (aj viac ako mesiac). Lufa má vo svojom špongiovitom vnútri väčšie otvory, vďaka ktorým vyschne rýchlejšie a zvyšky jedla sa na nej zachytávajú oveľa menej. Je teda logicky aj hygienickejšia a taktiež nezapácha. Úžasným benefitom na záver je fakt, že po použití a doslúžení tejto pomocníčky, ju môžete hodiť do kompostu. Už žiadny hubkový odpad nie je potrebný.

Lufu môžete použiť aj ako špongiu na umývanie tela, či peeling. Ďalší ušetrený odpad. 😉

Kde sa dá kúpiť? Napríklad tu: nietox.sk , ale aj v mnohých kamenných bezobalových obchodíkoch

 

2. Jednorázové vechte, či kuchynské utierky? Aj na tie už existuje šetrná náhrada

Tu sa nám núka viacero možností. Ak doma nájdete nejakú starú savú látku, môžete si z nej nastrihať menšie kúsky a používať ju namiesto vechťov a kuchynských utierok. Máte to zadarmo a môžete ich znova a znova prať a používať, čím ušetríte množstvo odpadu aj peňazí. U nás padlo za obeť staré pyžamo.

Ak by ste sa náhodou nevedeli vzdať vechťov na utieranie, existuje ich  ekologickejšia náhrada vo forme kompostovateľných, ktoré sa dokonca dajú prať a znovu používať.

Kde sa dajú kúpiť? Napríklad tu: biocare.sk. Podobnou a zaujímavou alternatívou je aj táto kuchynská handrička od prijemneveci.sk.

Nezabúdajte však, že vždy je pre prostredie lepšia alternatíva, keď použijete niečo, čo už doma máte. Zmena v každej forme je však veľmi vítaná. 

 

3. Čapovaný prostriedok na umývanie riadu

Nie je to iba pivo, ktoré môže byť fľaškové alebo čapované. Dnes je čoraz populárnejšia možnosť načapovať si do vlastných nádob rôzne prostriedky do domácnosti – prací gél, aviváž, čistič umývadla, vane, či prostriedok na umývanie riadu. Zvoliť si čapovaný prostriedok znamená ušetriť jeden nový plastový obal = jeden nový plastový odpad. Čapujete do “starého”, ktorý sa dá použiť znovu a znovu.

Najmä v posledných rokoch funguje na  Slovensku množstvo bezobalových konceptov. Dovolím si tvrdiť, že v každom okresnom meste sa nachádza niekoľko obchodíkov, kde si nakúpite aj tekuté prostriedky bez obalu. Aktuálny zoznam bezobalových predajní potravín aj drogérie nájdete na mapa.reduca.sk . Mapa nemusí byť kompletná, takže ak ste v nej nenašli to, čo vo vašom okolí hľadáte, stačí použiť internet, zadať “bezobalová drogéria” alebo “čapovaná drogéria” + vaše mesto a hľadanie bude dozaista úspešné.

Veľká sieť drogérii DM spustila od apríla roku 2019 predaj čapovanej drogérie, ktorej zastúpenie má v pobočkách všetkých krajských miest a v Poprade. Bratislava / Aupark, Central /, Trnava /City Park/, Nitra /Centro/, Trenčín /Stop shop/, Žilina /Mirage/, Banská Bystrica /Terminal/, Prešov /Solivaria/, Košice /Optima/, Poprad /Forum/. Mestá na zozname DM budú podľa všetkého postupne pribúdať. Dnes si môžete načapovať 100% biologicky odbúrateľný prací prostriedok a prostriedok na umývanie riadu značky Planet Pure. Pri prvom čapovaní si za pár centov kúpite originál DM fľašku (tu vidím malú nevýhodu oproti menším obchodíkom s podobným zámerom, do ktorých si môžete od prvého razu priniesť svoju vlastnú nádobu na čapovanie). Do nej si načapujete zvolený prostriedok, ktorý je cenovo porovnateľný s bežným prostriedkom. Kvalitou a dopadom na životné prostrednie je však ďaleko vyššie nad bežným. Po spotrebovaní prostriedku môžete prísť znova a načapovať si do tej istej fľašky. Jednoduché a hravé.

 

4. Socík sa vracia, v tom dobrom. Látkové tašky a vrecká. 

Poznáte to. Stojíte pri pokladni v bežnom obchode a pozeráte sa okolo seba. Pani pred vami si do mikroténového sáčku zabalila banány, do ďalšieho jogurty, do ďalšieho nanuky, do ďalšieho rožky, do ďalšieho čokolády pre vnúčatá, do ďalšieho, ďalšieho, ďalšieho… Prvým problémom je, že pani sa pravdepodobne pri nákupe absolútne nezamyslela, z čoho a ako sú jednotlivé potraviny vyrobné a či ich vlastne toľko potrebuje a spotrebuje. Po druhé, v čom sú zabalené a koľko odpadu vznikne z jej jedného nákupu.  Do tretice to ešte zaklincovala ďalšími xy sáčkami, ktoré neboli vôbec potrebné, lebo všetky tieto výrobky už aj tak svoj obal majú. Možno je to trošku prehnané, ale skúste sa nabudúce pri nakupovaní poobzerať okolo seba a zistíte, že vôbec nie som ďaleko od pravdy. Skúsme sa tiež zamyslieť nad tým, či tou paňou nie sme niekedy náhodou aj my sami.

Socíkovská sieťovka zažíva v súčasnosti svoju druhú vlnu slávy. Tiež sa  začína doma viac šiť, prešívať a móda sa nám vracia. Móda, kedy mamky a staré mamky z domu na nákup nevyšli bez plátenky, sieťovky, košíku. V dnešnej dobe to nie je ani tak móda, ako nevyhnutnosť. Hrôzostrašné zábery natočené dovolenkármi, surférmi, domácimi z pobreží zaplavenými plastovým odpadom vôbec nie sú ojedinelé. Niektoré krajiny sveta už zakázali používanie plastových sáčkov a zákazníci si na to zvykajú. A radi. Je to jednoduché. Ideme na nákup, vezmeme plátenku, zopár plátených sáčkov na zeleninu, ovocie a pečivo a spotreba mikroténových sáčkov sa v našej domácnosti aj v spoločnosti radikálne zníži.

Kde sa dajú kúpiť? Prvá a podľa mňa tá najlepšia možnosť je ušiť si ich z niečoho nepotrebného, napríklad z vyradenej košele, bavlneného trička, starej záclony. Ak neviete šiť, alebo si na to netrúfate, dnes tieto šité sáčky ponúka veľmi veľa šikovných rúk. Niečo podobné si budete môcť už čoskoro zaobstarať v rámci nášho dobročinného projektu. Pridaj sa, nech ti nič neunikne: dobrOdnes 

Takéto látkové náhrady sáčkov sa dajú kúpiť aj ako sada napríklad na zivotbezodpadu.sk

A čo taška? Ja som plátenku s logom môjho milovaného projektu Deal With Nature dostala od šikovnej sary_bags . Pomaľuje vám ju ľubovoľným motívom. Štýlovú sieťovku kúpite napríklad tu: babickarstvo.sk

 

5. Uprednostňujte nebalené potraviny a kupujte len to, čo dokážete spotrebovať

Najbizarnejšie balenie zeleniny je plast na uhorke, v tom sa asi zhodneme. Tých nezmyselných je ale oveľa viac. Kupovať zeleninu a ovocie balené v plaste je nonsens, pretože tieto potraviny majú už samé na sebe jeden svoj vlastný obal, svoju vlastnú šupku. Ideálne je kupovať ovocie a zeleninu od lokálnych predajcov a do vlastných vrecúšok. Ak takúto možnosť nemáte, zvoľte si vždy ovocie a zeleninu, ktoré nie je balené. Ak sú cherry rajčiny balené v plastovom pohári, kúpte si radšej tie veľké, strapcové, ktoré sú predávané voľne. Až taký veľký rozdiel v chuti tam nie je a účel splnia rovnako.

Iné potraviny v bežných supermarketoch bezobalovo nekúpite. Všetko má svoj téglik, svoj plast, svoj tetrapak, svoje sklo. V niektorých potravinách sú ešte stále pulty, pri ktorých sa krája a váži. Mäso, či syr si môžete skúsiť vypýtať do vlastnej misky. Ak už máme kúpiť niečo balené, rozumné je uprednostňovať väčšie balenia pred malými. Najrozumnejšie je vyhľadávať obchodíky na podobnej báze ako spomínané bezobalové drogérie. Donesiete si vlastnú nádobku, či vrecko a naberiete si toľko, koľko potrebujete. Cestoviny, ryžu, vločky, oriešky, čaj, kávu, mlieko, sladkosti…  Toto všetko je možné v dnešnej dobe nakúpiť bezobalovo. Stačí si vyhľadať svoj najbližší obchodík, napríklad aj na Bezodpadovej mape mapa.reduca.cz. Objem vášho týždenného odpadu bude citeľne nižší už na začiatku, pri zredukovaní a výmenie niektorých výrobkov za ich bezobalové alternatívy.

Sme dvaja. Nakupujeme maximálne na deň-dva dopredu. Kupujeme len to, čo dokážeme skonzumovať a snažíme sa potravou neplytvať. Naša chladnična sa preto zdá byť vždy prázdna. Som toho názoru, že radšej prázdna chladnička, ako potom plný kôš zhnitých potravín a potravín po záruke.  Veď už malým deťom sa často hovorieva o deťoch v Afrike a nedostatku jedla. Prečo potom na to my dospelí pri svojom nepremyslenom nákupnom správaní tak často zabúdame?

 

+1.  Bytový kompostér s dážďovkami 

´Plus jedna´ je taká chuťovečka. Bonus. Je to môj osobný dodatok, po ktorom túžim už dlhšie a dúfam, že si ho v blízkej dobe zaobstaráme. Niekto sníva o novej kabelke, niekto o aute, ja snívam o kompostéri  so žížalami – pomocníčkami.

Zdroj: zemito.sk

Ľudia sa prirozdene sťahujú do miest, a tak sú im do bytov vymýšľané alternatívy pre ekologickejší život. Približne 60% zmiešaného odpadu tvorí práve biologicky rozložiteľný odpad – zvyšky ovocia a zeleniny, škrupiny z vájíčok, suché pečivo… Všetky tieto zvyšky a “odpad” sa dajú ešte znovu spracovať na výživné organické hnojivo – tekutú šťavičku, ktorou si môžete následne zalievať kvety, či iné pestované rastliny.  S týmto procesom vám pomôžu také malé pracantky – Kalifornské dážďovky.

Biologický odpad sa vkladá do vermikompostéru zhora. V ňom sa o svoju prácu postarajú dážďovky, popapajú biologické zvyšky, ktoré im dáte a spracujú ich na hnojivo. Takto vám podľa výrobcov dokážu dážďovky zredukovať odpad v domácnosti až o 30%. Ak sa u vás dážďovky majú dobre, dávate im dobre a správne papať, kompostér umiestnite v primeranej teplote, dážďovky sa rozmnožujú a dokážu pracovať usilovnejšie.

Zdroj: zemito.sk

Kto by to nebral. Práca, ktorá spočíva v pravidelnom a výdatnom jedení. 😀 Nemajú tie žížalky dobre? Je to pre mňa fascinujúci mechanizmus životného kolobehu prírody priamo v byte. Dokonalý a užitočný nápad. Jeho prevedenie je navyše vkusné, štýlové, nenápadné a vhodné do akéhokoľvek priestoru. Je vyhotovený dokonca v niekoľkých farbách. 

Kde sa dá kúpiť? Napríklad na zemito.sk

Samozrejme existuje množstvo typov kompostérov. Ak chcete, vyhľadajte si informácie aj o iných, mňa najviac do bytu oslovil práve tento. Stále o ňom snívam, stále o ňom básnim a dúfam, že si tieto pomocnice v krásnom domčeku čoskoro nasťahujeme k sebe.

 

Redukovať odpad je najdôležitejšie. Až druhotné je separovanie, ktoré je rovnako dôležité, avšak nestačí. Čoraz častejšie počuť slová v zmysle: Je potrebné, aby sme sa zmienili všetci. Ako spoločnosť nepotrebujeme pár jedincov, ktorí  svoj život žijú perfektne, potrebujeme milióny ľudí, ktorí sú uvedomelí, nemusia to preháňať, ale majú to cítenie vecami hnúť a byť zodpovedný za svoje správanie voči prostrediu, v ktorom žijú.

Ďakujem za prečítanie.

Romi

Ak sa ti moja tvorba páči, neváhaj ma kontaktovať.

Kontakt

    Pridaj komentár