Sociálne siete naše každodenné. Ako sa z nich nezblázniť a prokrastinovať užitočne?

7 septembra / 2020

Tento článok má 7 častí:

Sme závislí na internete?; Digitálny minimalizmus; Digitálne poriadky; Ako instagramovať užitočne?; Koho a čo teda (ne)sledovať?; Ako obmedziť svoj čas online?; Správanie sa mení. Vďakabohu. 

 

SME ZÁVISLÍ NA INTERNETE?

“Volám sa Hanka a som závislá na internete,” povedala moja nová spolužiačka, keď sme sa po nástupe na strednú mali predstaviť ostatným. Už vtedy som tak trochu tušila, že nejde až o takú nadsázku a nehovorí len za seba. Dnes to viem určite. Sme závislí. Už vtedy sme boli a nie je to náhoda. Bolo to asi 12 rokov dozadu, medzi nami fičal Pokec a začínal Facebook a Hanka sa v skutočnosti volala inak. Všetko ostatné je pravda. 😉

Prokrastinácia, bezduché skrolovanie a mrhanie drahocenným časom. Má to rôzne formy. Poznáte to? Priznáte to? Koľko je akurát a koľko príliš? Lajky a neustále kontrolovanie čojenového (mimochodom aj tento fenomém má názov – Fear of missing out alebo strach z premeškania niečoho) fungujú na dopamíne, ktorý je spájaný s príjemným pocitom slasti a odmeny. Dopamín je súčasť systému, ktorý nás núti opakovať tie činnosti, ktoré tento pocit spúšťajú. Naša nervová sústava si pýta neustálu odmenu. O tom, ako v našom nedokonale dokonalom mozgu vznikajú závislosti sa dozviete napríklad aj vo videu od BeWise. Závislosť na internete sa nazýva netolizmus. Vo videu nižšie je spomenuté, že závislosť na sociálnych sieťach môže byť dokonca horšia ako tá drogová, lebo sociálne siete sú “zadarmo” a nikdy nekončia.

 

DIGITÁLNY MINIMALIZMUS 

O minimalizme ako takom som písala aj v časti predošlého článku s názvom Ako mať málo a byť najviac šťastný. Dnes máme na pretrase konkrétnejší druh minimalizmu – digitálny, ktorý môže byť riešením na vyššie spomenuté mrhanie životom. Ide o filozofiu používania technológií, podľa ktorej svoj čas online sústredíte na malý počet starostlivo vybraných a opitmalizovaných aktivít, ktoré sú v plnom súlade s tým, čo má pre vás naozaj hodnotu a s radosťou si necháte ujsť všetky ostatné (kniha Digitálny minimalizmus).

Dnešný svet nám ponúka také množstvo vonkajších podnetov, že ich neodkážeme vstrebávať a také množstvo nových “komošov”, že s nimi jednoducho nedokážeme udržiavať kontakt. Nemáme na to kapacitu. Nechodiť tam vôbec alebo radšej pretriediť to, na čo sa pozeráme a čo denne ovplyvňuje naše myslenie? Neviem, ako vy, ale ja volím druhú možnosť v kombinácii s obmedzením času na sociálnych sieťach. Ak si nájdeme mieru a priority, ktorým venujeme svoju pozornosť, sociálne siete sa stanú užitočným spoločníkom či dokonca učiteľom.

 

DIGITÁLNE PORIADKY

Fejsbukové “Zrušiť priateľstvo” či instagramový unfollow sú okolím dnes len ťažko spoločensky akceptované rozhodnutia.  Často sa zdá, že virtuálnemu kamarátstvu sa pripisuje oveľa väčšia váha ako tomu reálnemu a ak sa raz to virtuálne naruší, niet cesty späť ani v tom reálnom. Ak máte trochu času a gule, skvelým odbremenením mysle je “vyčistiť si” svoj virtuálny priestor od negatívneho, iritujúceho či inak neprínosného obsahu. Postupne.

Niekto vidí krásu a hodnotu v množstve selfies svojich komšov, iný vo fotkách jedál a ďalší v obrázkoch domácich miláčikov. Sú tu ale aj ľudia, ktorí na sociálnych sieťach hľadajú zdroj osobného rozvoja a zmysluplne strávený čas a je prirodzené, že ho v takomto obsahu nemusia zákonite nájsť. O tom, že urážanie sa za “pretrhnutie virtuálneho lanka priateľstva” v tomto prípade nie je na mieste hovorí napríklad aj Frala v krátkom videu.  Je to na vás. Možno to nakoniec pochopí aj tá teta Beta, ktorá dostane o srdiečko menej na fotku najbližšej nedeľnej bublaniny.

Dodám ešte, že Facebook sa pre mňa stal miestom najžltšej človečej žlče (resp. jeho komentárová nenávistná časť), preto som išla o dúm dál a svoje návštevy som tam zredukovala na minimum. Využívam ho iba na zozdieľanie potrebného, milého a na správovač. Jednoduché odstrihnutie pre vlastné dobro. Aj toto je jedna z možností.

Ak sa dostanete do švungu, prejsť môžete aj to, čo sledujete na YouTube a iných platformách. Rozptylovať môže aj obsah telefónu, notebooku a plná emailová schránka. Ja si aj tieto pripájam na TO DO list.

 

UŽITOČNÉ INSTAGRAMOVANIE

Instagram tvorí podstatnú časť mojej práce a v tejto chvíli na ňom spravujem tri účty. Tri účty rovná sa nemerateľné množstvo informačných palieb na zmysly. Práve tie som sa rozhodla korigovať. Podobný poriadok si môžete spraviť aj vy vo svojom osobnom účte a zamerať sa na únosné množstvo a kvalitu.

Na Instagrame mám osobný profil @romi.elischer , kde si ukladám príbehy a kúsky života, myšlienok a tvorby. Tvorím v dvoch  projektoch, z ktorých každý má svoj samostatný účet. Je to tak prehľadnejšie. @deal.with.nature_romi.elischer je venovaný personalizovaným maľbám na bundy z druhej ruky a udržateľným témam a @traveler.at.home_romi.elischer je zase kombinácia lásky k cestovaniu, citu k peknému interiéru a tvorby formou upcyklovania. V posledných dvoch som zahájila generálne poriadky a pod mnou “sledované” dnes nájdete už len profily úzko súvisiace s podstatou a filozofiou jednotlivých projektov. 

Cez účet @deal.with.nature_romi.elischer sledujem iba Instagram účty ako udržateľné a lokálne značky, zero-waste a zelené projekty, ekologických aktivistov a ostatných zanietencov pomalšieho života. Tento krok je teda užitočný nielen pre mňa, ale aj pre vás. Ak sa chcete dozvedieť niečo nové alebo len hľadáte udržateľnú alternatívu ku konvenčným produktom, ste na správnom mieste. Keď sa dnes opäť záhadne zaseknem na nástenke tohto môjho IG účtu, tak aspoň viem, že konzumujem iba taký obsah, ktorý ma inšpiruje, možno aj niečo naučí a v najlepšom prípade zmení ako osobu k lepšiemu. A to už ani to slovo prokrastinácia neznie úplne zle, však? 🙂

Na Instagrame @traveler.at.home_romi.elischer ide o ten istý princíp, akurát v sledované nájdete iba cestovateľov, nádherné miesta, interiérové rastliny a dizajn, upcyklovaný nábytok či bytové doplnky. Na osobnom účte @romi.elischer sledujem kamošov, nekamošov a iné nezaradené účty, ale priznám sa, že k poriadku tohto obsahu sa ešte len chystám, a tak tu teraz trávim najmenej času. Tu moje odkladanie ovplyvňuje aj vyššie spomínaný faktor s tetou Betou. Príde na to čas a prekonám aj ten. Nič proti nikomu a ničomu, akurát je na mieste myslieť v prvom rade na dobro svojej duše. 

 

KOHO A ČO TEDA (NE)SLEDOVAŤ?

Konkrétnu odpoveď vám nedám. Z môjho pohľadu sú udržateľné témy jedny z najdôležitejších vôbec, pretože tie sa týkajú priamo nás a našej budúnosti, ktorá nie je podľa prognóz veľmi ružová. Na druhej strane sú jednotlivci, ktorí sa pomaly žačínajú prebúdzať, čo je pozitívne a pridať sa nie je nikdy neskoro. Do svojej škály “sledované” by som teda určite pripojila takéto účty. Politické dianie, osobný rozvoj, sociálne témy a influenceri, ktorí sú influencermi skutočnými. Takí, ktorí ovplyvňujú k dobrému a prospešnému. Takých spoznáte jednoducho – väčšinou si netvoria z nástenky zľavový produktový leták.

 

AKO OBMEDZIŤ SVOJ ČAS ONLINE?

Posledné dva mesiace mám nový návyk. Na konci týždna si určím tri dni toho nasledujúceho, ktoré budem offline. Mobil nevypínam, akurát vôbec nechodím na sociálne siete. Nič nie je tak súrne, aby to nepočkalo deň a ak je to naozaj dôležité, tak ten človek zavolá. A čo ak mi niečo ujde? Neujde. Fear of missing out nemám. Trénujem tak sebadisciplínu a zažívam oveľa viac reálneho života. Dva z troch off dní väčšinou padnú na víkend a vtedy od radosti neviem, čo so sebou. 🙂 Ako sa to dá? Vypnúť v nastaveniach notifikácie alebo rovno dáta/wifi, odložiť mobil ďalej od seba a natrieskať si deň aktivitami, na ktoré ste si dlho nenašli čas.  Prechádzať sa, športovať, písať, čítať, hrať sa, blúdiť a vandrovať. Je to kúzelné. KÚZELNÉ.

Medzi online a offline dňom vidím obrovský rozdiel. V takom offline dni beží čas pomalšie, všetko je kľudnejšie a mám čas na iné aktivity. Ak nechcete byť offline celé dni, môžete si určiť konkrétne hodiny, v ktorých budete denne online. Ohraničenie času na sociálnych sieťach je dôležité, lebo človek si dokáže naozaj uletieť. Napríklad na úkor záchrany sveta. 😉 Človek je tvor mocný, ale slabá vôľa je niekedy mocnejšia.

 

SPRÁVANIE SA MENÍ. VĎAKABOHU. 

Ak máte pocit, že potrebujete pomôcť vybudovať podobný nový návyk, siahnite po knižke Atómové návyky. Ľudské správanie sa neustále mení – zo situácie na situáciu, z okamihu na okamih, zo sekundy na sekundu. Táto kniha hovorí o trvalých princípoch, na ktoré sa môžete spoliehať rok čo rok. O myšlienkach, na ktorých si môžete vybudovať podnikanie, rodinu, život. 

Sociálne siete sú programované tak, aby požierali náš čas, no ak sa rozhodneme pre kvalitný obsah a rozumný online čas, život dokážu uľahčiť a obohatiť. Tak čo, ste so svojím pôsobením v online svete spoko alebo sa chystáte na zmeny? Dúfam, že práve tento článok nájdený na sociálnych sieťach vám bol v niečom užitočný  a budem rada, keď sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti a tipy k téme.

Ďakujem. Romi. 🙂

 

Ak sa ti moja tvorba páči, neváhaj ma kontaktovať.

Kontakt

    Pridaj komentár