Jeden vlastnoručne vyrobený, dva z môjho ateliéru, jeden superpraktický, aspoň desať príbehových a jeden zadarmo, a predsa nevyčísliteľnej hodnoty. Verím, že v tomto článku nájdete, čo nájsť máte a chcete. 🙂
1/6 VLASTNORUČNE VYROBENÝ ALBUM ZÁŽITKOV
Lístky vlakové, pásky festivalové, vstupenky kinové, odkazy láskavé, mapy svetové, fotky zážitkové. Všetky tieto čiastočky ciest a chvíľ tvoria spomienky, ktoré sú v podstate investíciou. Čím sú staršie, tým sú vzánejšie. V pamäti blednú, album zážitkov tento problém rieši.
Album na uloženie všetkých vyššie spomenutých artefaktov je možné ušiť aj ručne. Existuje na to viacero techník a jednu celkom zvládnuteľnú nájdte v YouTube videu TU. Ak sa máme držať myšlienky udržateľnosti a upcyclingu, za materiál je vhodné zvoliť niečo nevyužité, nepovšimnuté, zvyškové. Namiesto nových stránok použite napríklad stránky starej knihy či atlasu, ktoré sedia ešte aj tematicky. Na zošitie poslúžia staré bavlnky, ktoré sa nájdu v domácnosti každej mamy alebo starkej.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Album našich zážitkov za tri uplynulé roky som šila a darovala na minulé Vianoce. Zo starej lepenky, zdedených bavlniek a čiernych listov (vtedy mi nenapadol spôsob so starým albumom, dnes volím už len ten) som ušila knižku a naše dobrodružstvá zoradila chronologicky. K zážitkom som popridávala konkrétne lístky, mapy, vstupenky, odkazy a po jednej-dvoch malých fotkách. Finálne prevedenie nechajte na vlatnej neobmedzenej fantázii.
2/6 CESTOVATEĽSKÁ MAPA ZÁŽITKOV
Pod projektom Traveler At Home tvorím cestovateľské mapy a iné interiérové doplnky, ktoré majú slúžiť aj na pripomenutie toho, čo všetko už oči stihli vidieť, nohy prejsť a srdco ľúbiť. A koľko toho majú ešte pred sebou. 🙂
V posledných rokoch tvorím len upcyklovaním, a teda snažím sa vdýchnuť nový život a pridanú hodnotu starým, no ešte stále využiteľným veciam. ´Z odpadu hodnota´. Táto mapa už svojho majiteľa má, ale rada vám vytvorím inú – svetovú, jedinečnú a podľa predstáv. Na výber mám rôzny materiál – plátna, rámy, menšie, väščie, akurátne a rôzne techniky tvorby – maľovanie, vyšívanie, korky, ďalšie a ďalšie. Všetko tak nejak k prírode šetrne, čo najviac to ide.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
3/6 PERSONALIZOVANÁ RIFĽOVKA S DOBRODRUŽNÝM MOTÍVOM
V projekte Deal With Nature tiež upcyklujem, ale tu ide o rifľové bundy z druhej ruky, na ktoré maľujem personalizované motívy. V zadaní sa mi už párkrát objavila aj dobrodružná požiadavka a bolo to buď na odzrkadlenie cestovateľskej duše v celej téme motívu alebo len v jednej časti, ktorá ako celok s ostatnými tvorí osobnosť majiteľa bundy.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
<na tejto pre Simonku sú znázornené obľúbené miesta a domov formou jej vlastných fotiek>
Na takej cestovateľsko-dobrodružnej bunde môže byť znázornené obľúbené miesto/miesta, chvíle, vesmír, hory, more, les, mesto, silueta mapy sveta/Európy/Slovenska, maľba domova alebo čokoľvek iné dobrodruhovi srdcu blízke. Každá z hotových búnd už svojho majiteľa má, ale môžu vám poslúžiť ako inšpirácia. V rámci zachovania jedinečnosti nemaľujem dva rovnaké motívy, no držím sa vždy toho, že každá dalšia bude rovnako superská, lebo bude osobná a vytvorená na základe požiadaviek ďalšej jedinečnej osobnosti. Možno ďalšieho superdobrodruha. 🙂
Ostatné (nielen) cestovateľské motívy nájdete na @deal.with.nature_romi.elischer.
4/6 LYŽIČKOVIDLIČKA
Ten, ktorý má túlavé topánky, veľmi dobre vie, že v batohu je každý gram navyše skôr či neskôr záťažou a že menej je na cestách naozaj viac. Spork (spoon + fork) je skvelá a praktická vec nielen na výletoch, ale i v bežnom živote. Dá sa kúpiť v rôznych dizajnoch, farbách, materiáloch a veľkostiach. Malú milú bambusovú lyžičkovidličku som v jarných a letných mesiacoch zvykla nosiť aj v peňaženke a keď sme v meste narazili na streetfood, uprednostnením tejto supervychytávky som ušetrila kopu jednorazových plastov. 100% využiteľné aj na festivaloch.
Multifunkčný cestovateľský príbor sa dnes vyrába aj z udržateľných materiálov čo zaľúbenca do prírody poteší dvojnásobne. Lyžičku + vidličku + dokonca aj nožík(!) v jednom nájdete napríklad TU. Praktickému a udržateľnému cestovaniu zdar!
5/6 KNIHA
Cestopisy, poviedky, príbehy z ciest. Cestovať je možné aj z pohodlia gauča cez stotožnenenie sa s príbehom iného dobrodruha. Kniha s cestovateľsnou tématikou? Pre zblúdilú dušu ideálny darček.
O udržateľnosti kníh by sme mohli polemizovať. Alebo možno aj nemuseli. Kniha je pre mňa nositeľ hodnoty. Takej, ktorá vo viacerých prípadoch ostáva prítomná hoci aj doživotne. Kniha je láska. Bodka. Alebo? I v tejto knižnej téme by sme predsa vedeli nájsť udržateľnejšie riešenia. Prvým z nich je antikvariát, bazár, swap kníh – kniha z druhej ruky. V jednom aktikvariáte v Trnave som ulovila napríklad knižku Pútnik z Compostely (Coelho Paulo). Nehmotným riešením je napríklad aj audiokniha alebo e-kniha.
Kde všade som (ne)zomrel (Peter Popluhár) je séria supervtipných a tragikomických poviedok z ciest jedného dobrodruha, doplnená o perfektné ilustrácie. Túto knižku som darovala už dvakrát a v oboch prípadoch mala u cestovateľa úspech. 🙂
Spomenula by som ešte pár knižiek na cestovateľsko-dobrodružnú tému a jednou z nich je Into the Wild (Jon Krakauer). Veľmi ma oslovila nádherná knižka DobroDruhům (Tereza Ramba), je však ešte len v pláne. Nejedno zasnívané dietko osloví zas pojašená knižka Ako muflón Anciáš cestoval na západ (Branislav Jobus).
Na súvisiace knižné tipy som sa spýtala aj vás na Instagrame @traveler.at.home_romi.elischer a potvrdilo sa, že kto sa pýta, ten má. 🙂 Ďakujem. Vaše tipy boli: Tretia planéta (Miloslav Láber), Jánošík na úteku (Filip Jánošík) knižky od Ladislava Ziburu, veselé cestopisy od Pavel Hirax Baričák, Na cestě (Jack Kerouac), Divočina (Cheryl Strayed), Červená světlice na Nanga Parbatu (Reinhold Messner), Kolymské denníky (Jacek Hugo-Bader), Okolo sveta (Martin Navrátil) a legendárny Pán prsteňov (J.R.R. Tolkien).
Myslím, že je z čoho vyberať. Ak máte ďalší knižný dobrodružný tip, svoj odkaz zanechajte v komentári, prosím. 🙂
6/6 ARTEFAKT Z CIET
“Najlepší darček, aký som kedy dostal,” povedal Miško na svoje narodeninové prekvapko, ktoré ma stálo balíček dobrôt a desať nanútených eur.
Poviem vám príbeh. Vandrovali sme Cestou hrdinov SNP a stretli sme pána s farbou v ruke. Značil nám červené značky. Všetkým, ktorí vandrujú. Pošiel s nami kus cesty. Bol veľmi milý, vtipný, prajný, porozprávali sme sa, vymenili príhody. O pár minút po našom rozlúčení som si začala búchať hlavu, že prečo som sa ho nespýtala, či náhodou nemá jeden ten starý plechový smerovník. Veď ešte aj vravel, že ich nedávno menili. V sekunde mi napadla ďalšia podlá myšlienka – Miško bude mať o pár dní narodeniny, to by bol perfektný darček! Taká naša originál spomienka na toto čarovné dobrodružstvo.
Zalovila som v pamäti a jediné, na čo som si spomenula, bolo krstné meno pána značkára a další detail, ktorý neprezradím. Ale viete, keď žena chce aj čerta diabla zoženie! Zapojila som všetky pátracie bunky a ešte počas vandrovky som pána Mira virtuálne našla a dohodla tajnú akciu. Bol trošku zaskočený a bolo zjavné, že som prvá, čo chce takúto haraburdu a že sa s takouto požiadavkou ešte hádam ani nestretol. Hovoril, že mám šťastie, lebo vraj do kovošrotu ešte nešiel len skrz koronu (bolo to tesne po prvej vlne chronty). No nič, zabalil, poslal, zlatý bol a ja som zožala ovácie a radosť môjho spolupútnika. “To si ako?…”.
Darček, ktorý sa nedá kúpiť a predsa spôsobí najväčšiu radosť. Viete, ako spoznáte ozajstného dobrodruha? Že mu udelá radost taková blbost! Existuje množstvo artefaktov, ktoré sa viažu na mestá, miesta, zážitky. Sú drahé, ale niekedy a niektoré sú aj zadarmo. Antikvariát, bazár, váš osobný ujo Miro. 🙂 Takýto darček je zaručene udržateľný.
Pre nás je pri pohľade na smerovník Prokopov mlyn čarovný opustený dom, kde sme sa skyrli pred dažďom, Mládežnícky tábor Brezie malá chatka, kde som otlakom vykonávala samooperácie a Kysak nové ráno, plné očakávaní, odhodlania a nových zážitkov.
KTORÝ TIP NA DARČEK SA VÁM POZDÁVA NAJVIAC?
Vybrali by ste? Ktorý? Ak máte tip na udržateľný darček pre cestovateľa, tiež o ňom dajte vedieť svetu dole v komentári.
Ďakujem za prečítanie. S láskou Romi. 🙂
Ak sa ti moja tvorba páči, neváhaj ma kontaktovať.
Kontakt