Lokálne kvetinové farmy a útulok kvetín

9 novembra / 2021

Najväčšou kvetinovou udalosťou roka je sv. Valentín. Najviac kvetov exportuje Holandsko, následne Kolumbia, Ekvádor, Keňa a Etiópia. (2019)

Kým sa jeden kvet vypestuje a dopraví do rúk spotrebiteľa, dokáže vytvoriť až 3 kg CO2. Okrem znečisťovania či míňania zdrojov pitnej vody, má kvetinový priemysel aj sociálny dopad. O nehumánnom zaobchádzaní s pracovníkmi fariem hovorí napríklad dokument A Blooming Business.

Našťastie nemusíme chodiť ďaleko, aby sme dostali kvety, za ktorými sa neskrýva utrpenie. Nazrite do lokálnych kvetinových fariem, ktoré to robia láskavo. Na mapke nižšie si vyhľadajte svoju najbližšiu. 

 

KVETINÁRSTVO ČERNUŠKA

@kvetinarstvo_cernuska, cernuska.sk

Prírodné, lúčne a nevšedné kytice viazané na chránenom území Bielych Karpát. Černuška pestuje ekologicky a s láskou k prírode. Nemusia raziť dlhú cestu, pretože ich pestujú doma, a tak ich dostanete vždy čerstvé.

Zdroj obrázka: Instagram @kvetinarstvo_cernuska

 

FARMA KVET

@kvet._, kvet.online

Kvet._ je kvetinový statok so sídlom na dolnom Zemplíne. Pestujú veľa druhov kvietkov, ktoré viažú do kytíc, vencov a zdobia nimi i svadby. Nuž nazrite.

Zdroj obrázka: Instagram @kvet._

 

KVETINOVÁ FARMA V NÁVOJOVCIACH

@kvetinova_farma_v_navojovciach

Návojovce sú mestská časť Partizánskeho a presne tam nájdete domáce kvety pestované ekologicky. Kvetinová farma v Návojovciach príležitostne prevádzkuje aj samoobslužný kvetinový stánok Kvetánok.

Zdroj obrázka: Instagram @kvetinova_farma_v_navojovciach

 

OSOBNÉ ZÁHRADY

@osobnezahrady, osobnezahrady.com

Za Osobnými záhradami stojí Lucka, ktorá tiež pestuje s rešpektom k prírode. Namiesto pesticídov poslúži hnoj od koní, ktoré sami chovajú. Keď kytica zvädne, môžete ju vrátiť do osobných záhrad, kde sa šetrne skompostuje.

Zdroj obrázka: Instagram @osobnezahrady

 

VETERNICE

@veternice_kvetinova_farma, veternice.sk

Manželka ľúbila kvety, manžel farmárčenie, a tak vznikli Veternice. Aranžujú bez použitia nerecyklovateľných hmôt, zalievajú čistou vodou a pestujú v Semši blízko Košíc. 

Zdroj obrázka: Instagram @veternice_kvetinova_farma

 

NACHÁDZA SA KVETINOVÁ FARMA AJ NIEKDE VO VAŠOM OKOLÍ?

Ťuknite na Květinové farmy a prodej lokálních květin.

Na území Slovenska alebo Česka si vyhľadajte najbližšiu farmu či prevádzku. 

 

+ BONUS: ÚTULOK KVETÍN KVETÚLOK

@kvetoolok, kvetaren.sk

Šetrnejším variantom k prírode je kúpa certifikovaných kvetov, sezónne vypestovaných kvetov z lokálnych fariem alebo adopcia kvietku z druhej ruky z Kvetúlku v Banskej Bystrici.

Starajú sa tam o cca 250 rastliniek, ktoré zachraňujú a revitalizujú. K adopcii prikladajú Rastlinný rodný list s menom rastliny a informáciami o pôvode, stave a potrebnej starostlivosti. Krásny nápad, však? 🙂

Zdroj obrázka: Instagram @kvetoolok

 

Kvety sú symbolom krásy, no môže sa za nimi skrývať absolútne opozitum. Stavte na istotu. Podporíte zároveň aj lokálnych farmárov a predajcov, ktorým to nie je jedno.

S rovnakou láskou Romi.

 

Ak sa ti moja tvorba páči, neváhaj ma kontaktovať.

Kontakt

    Pridaj komentár