Kam s vyradeným oblečením? Zodpovedne a konkrétne

18 februára / 2021

Tento článok má 7 častí: Prečo som sa rozhodla napísať tento článok?; Daruj šatstvo – 7 konkrétnych možností kam a ako; Swapuj šatstvo; Predaj šatstvo; Upcykluj šatstvo; ´Recykluj´ šatstvo; Ako predísť ďalšiemu textilnému odpadu? 

 

Prečo som napísala tento článok? 

Raz som na svoj Instagram @deal.with.nature_romi.elischer napísala dopytujúci inzerát na nepotrebné oblečenie s poznámkou, že ho rada “zupcyklujem” na NAJLEPŠÍ MERCH (vedľajší produkt projektu DWN) a následne ponúknem na pravidelnú mesačnú dražbu pre rodiny s cystickou fibrózou. Ozvalo sa mi niekoľko duší a poslalo doslova jednu veľkú kopu vyradeného šatstva. Správy mi chodili ešte niekoľko mesiacov po zverejnení tohto jedného inzerátu.

…že majú toho doma obrovsky veľa,

…že nevedia, kam s tým,

…že im je ľúto vyhadzovať,

…že budú radi, keď to využijem na dobrú vec,

…že…

Som vďačná za každý dar, ochotu a že vec ešte nemusí byť odpadom, ba dokonca vie pomôcť.  Moje časové a priestorové kapacity však nie sú bezodné a ani s najväčšou snahou nedokážem využiť všetko. Pochopila som, že ak napíšem takýto článok, možno ľuďom venujem do života trošku slobody. Sloboda je práve to, čo nám slobodne a dobrovoľne preplnené šatníky berú. Paradox. Ak už máte svoju vyradenú kôpku, kam s ňou?

 

-> DARUJ ŠATSTVO

 

Aké oblečenie je hodné darovania? 

To, že sa chystáte veci darovať bez nároku na odmenu, neznamená, že môže ísť o čokoľvek a v akomkoľvek stave.  Ak sa chystáte vykonať tento pekný čin, najskôr si položte otázky ako:

  • Dá sa konkrétna vec ešte nosiť?
  • Obliekol/obliekla by som si túto vec ešte v pohode na ulicu?
  • Je táto vec pohodlná a praktická?
  • Je táto vec čistá a nepoškodená? 

Ak ste odpovedali áno, daná vec je hodná darovania a ďalšieho nosenia inou osobou.

 

Mal/a by som vopred najskôr kontaktovať potenciálneho príjemcu? 

Určite áno! Nie je nič horšie ako presunúť svoje “bremeno” na niekoho iného a v konečnom dôsledku mu pridať len ďalšie starosti. Nižšie nájdete kontakty na rôzne organizácie a jednotlivcov, ktorých sa môžete vopred spýtať, čo aktuálne potrebujú a naozaj využijú.

 

Komu môžem svoje šatstvo darovať? 

S rukou na srdci sa spýtajte sami seba: Chcem pomôcť úprimne? …alebo sa len potrebujem zbaviť obsahu preplneného šatníka? Ľudia v núdzi potrebujú pomoc úprimnú. Myslite na to, komu sa oblečenie chystáte darovať a berte ohľad na sezónnosť, veľkosti oblečenia, sociálny status, príležitosti využitia danej sociálnej skupiny… (Napríklad ľudia bez domova potrebujú skôr teplé, pohodlné oblečenie menších veľkostí, keďže sú často vychudnutí a deťom v detských domovoch bude dospelácke oblečenie nanič.)

Ku každej nižšie spomenutej možnosti darovania šatstva existuje aj váš lokálny variant, ktorý môžete po vlastnom vypátraní osloviť a prípadnú materiálnu pomoc zabezpečiť osobne.

 

1/7 ĽUĎOM BEZ DOMOVA

OZ Vagus pomáha ľuďom bez domova a prijíma vybrané druhy oblečenia, deky alebo prikrývky. Potrebné informácie nájdete na vagus.sk.

Na službu pre ľudí bez domova sa zameriava aj nezisková organizácia Depaul. Vaša materiálna pomoc padne vhod aj na tomto mieste. Viac informácií nájdete na depaul.sk.

Materiálne zbierky pre ľudí bez domova sa konajú v rôznych ďalších mestách (dve vyššie spomenuté sú bratislavské), často sezónne. Ak chcete pomôcť skôr miestnym, pátrajte a kontaktujte práve ich.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vagus (@vagus_sk)

 

2/7 DETSKÝM DOMOVOM ALEBO KRÍZOVÝM STREDISKÁM 

Ak sa povie darovanie oblečenia, väčšine z nás prídu na um ako prvé detské domovy. Tie sú však takýmto druhom materiálnych darov často zahltené a z kapacitných dôvodov už ďalšie neprijímajú. Kontaktovaním miestneho detského domova zistíte jeho aktuálny stav. V tomto prípade je potrebné myslieť aj na veľkosť oblečenia, ktoré by malo byť adekvátne detskému veku.

Zoznam štátnych aj neštátnych detských domovov vrátane kontaktov nájdete na upsvar.gov.sk – TU.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Návrat (@navrat2019)

Krízové strediská pomáhajú týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom, obetiam domáceho násilia, ženám a deťom v krízových životných situáciách.

Zoznam akreditovaných krízových centier vrátane kontaktov nájdete na upsvar.gov.sk – TU.

 

3/7 SLOVENSKEJ KATOLÍCKEJ CHARITE

Slovenská katolícka charita je organizácia, ktorá pomáha celosvetovo a slúži chorým, seniorom a ľudom v núdzi. Na Slovensku má niekoľko “pobočiek” na rôznych miestach a každá má svoje špecifické aktuálne potreby. Kliknutím na vám najbližšie miesto zistíte, či je zbierka šatstva aktuálne spustená a ktoré druhy oblečenia prijímajú.

Zoznam aktívnych miest Slovenskej katolíckej charity nájdete na charita.sk TU.

 

4/7 ZVIERATÁM V NÚDZI

Uteráky, deky a starú posteľnú bielizeň môžete darovať aj štvornohým kamošom, konkrétne ich prijme napríklad Sloboda zvierat (Bratislava).  Kontakt nájdete na slobodazvierat.sk

Každý útulok sa poteší aj materiálnej pomoci. Kontaktujte svoj miestny a spýtajte sa, či vaše nepotrebné oblečenie/textílie psíkom pomôžu.

Zoznam útulkov nájdete aj na psiadusa.sk.

 

5/7 SECONDHANDU S PRIDANOU HODNOTOU

Voňavý secondhand Nosene ponúka možnosť darovať nepotrebné šatstvo. Oblečenie je potrebné zaniesť do bratislavskej prevádzky osobne alebo zaslať ho na adresu kuriérom. Ako bonus dostanete zľavu na nákup potrebného. Časť sumy z vášho oblečenia poputuje organizáciám na podporu týraných žien. Všetky informácie nájdete na nosene.sk .

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nosene® (@nosene)

 

6/7 KREATÍVCOM, KTORÍ HO ZHODNOTIA

V mojom nedávnom článku Z odpadu hodnota. 15 lokálnych tvorcov, ktorí to robia inak, nájdete aj kôpku ľudí, ktorí upcyklujú práve šatstvo. S hodiacim sa druhom oblečenia ich môžete kontaktovať a zistiť či sa im aktuálne hodí, alebo nie.

Ja vo svojom projekte Deal With Nature upcyklujem rifľové bundy z druhej ruky. Bundy sú mojím materiálom a mám naň určité požiadavky, na čo slúži fotka a info zaslané vopred. Vhodným kúskom rada prinavrátim život a hodnotu osobnou maľbou. Vedľajším produktom projektu DWN je Najlepší merch, v ktorom upcyklujem mesačne vždy 5-6 rôznych kúskov oblečenia a tie sa dražia pre rodiny s cystickou fibrózou. Keď sa mi zásoby minú a vtedy prijímam oblečenie od vás. Aktuálne mám však kapacity plné.

 

Konkrétne som sa spýtala dvoch ďalších tvorivých duší. La Florita upcykluje oblečenie na krásne, ženské a nežné kúsky. Na upcykláciu prijíma výhradne PÁNSKE košele. Katku je potrebné vopred kontaktovať, poslať fotku a pripojiť info o veľkostiach a materiálovom zložení.

 

Vivien Mihalish je módna dizajnérka pre princezné a víly. Vo svojej tvorbe využíva aj rôzne zabudnuté / nepotrebné / kazové látky, z ktorých vznikajú nádherné upcyklované šaty. Prijíma látky metráže väčšej ako jeden meter. Tvorí z prírodných metariálov, teda bavlna, ľan, viskóza, hodváb, vlna alebo zmes týchto materiálov. Vo svojich modeloch sa snaží využívať aj rôzne vintage gombíky, krajky a iné zaujímavé ozdoby. Látky si vyberá, preto je potrebné Veroniku kotaktovať a vopred jej poslať fotku a potrebné info.

 

7/7 ĎALŠÍM ĽUĎOM S AKTUÁLNOU POTREBOU

Ďalšími platformami, na ktorých môže vaše oblečenie niekomu ešte pomôcť sú napríklad podajdalej.sk alebo za-odvoz.sk. Vo vodách Facebooku sú vhodnými skupinami napríklad Darujem – všetko, čo nepotrebujem, alebo Darujem za odvoz. Pre osobné odovzdanie šatstva hľadajte lokálne varianty takýchto stránok.

Možnosť je aj darovanie oblečenia známym.

 

Máte svoj konkrétny tip, kto akutálne potrebuje/zbiera oblečenie? Prosím, napíšte dole do komentára. 

 

 

-> SWAPUJ ŠATSTVO

Ak ste o swapoch ešte nepočuli, je to taká vymieňačka, kam prinesiete vyradené oblečenie a domov si zoberiete rovnako nevyužívané oblečenie niekoho iného. Podstatou SWAPu je refreshnúť šatníky bez ujmy na prostredí, obsahu peňaženiek a podpory fast fashion priemyslu.  Nechcené oblečenie sa vráti do obehu a v ideálnom prípade nosí ďalej niekým iným. 🙂

Dobrí ľudia dnes organizujú SWAPy v rôznych mestách. Otvorte Facebook udalosti a vyhľadajte si tie, ktoré sú vám podľa lokality a termínu najbližšie. Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu je swapovanie zrejme skôr hudba (snáď blízkej) budúcnosti.

 

-> PREDAJ ŠATSTVO

Ak máte pocit, že daný kúsok darovať nechcete, prípadne sa žiadnej vyššie spomenutej skupine nehodí, oblečenie sa skúste predať. Mám dva symbolické malé tipy. Buď získané peniažky za staré oblečenie venujte niektorej z vyššie spomenutých organizácií, alebo založte kasičku s imaginárnym názvom “podporujem udržateľné značky”. Môže to byť symbol nového prístupu k oblečeniu a vašej osobnej zelenej revolúcie v obliekaní.

Šatstvo je možné predať a posunúť ďalej napríklad na oblecenie.bazos.sk, deti.bazar.sk, modrykonik.sk alebo na Facebooku v skupinách ako Vintage bazar, Bazár pre ženy alebo všeobecne v Marketplace, kde je možné zadať aj lokalitu.

 

-> UPCYKLUJ ŠATSTVO

Kedysi bolo v rodinách samozrejmé, že ak oblečenie po dlhých rokoch doslúžilo, ešte sa z neho vyrobil napríklad koberček. Ak sú staré tričká nepoužiteľné, môžete ich využiť ako handru alebo ich rozstrihajte na pásy a vytvorte z nich “dlhý povrázok” (návod na vytvorenie povrázku TU) a zháčkujete krásny okrúhly koberček. Takýto háčkovací návod nájdete TU. Touto technikou sa dá vytvoriť napríklad aj taška, košíček, batôžtek či papuče.

Takto zúžitokovala naše staré tričká moja mamina. Pohodlné hrubé koberčeky nám slúžia už asi polrok a nedáme na ne dopustiť. 🙂

Veľkou výhodou je vedieť zo starého vytvoriť nové a štýlové. Majsterkou v tejto diciplíne je La Florita, ktorej upcyklované kúzla berú dych nejednej duši. Niekoľko jej video-návodov a inšpirátcií nájdete TU.

 

-> “RECYKLUJ” ŠATSTVO

Oblečenie a textil NEPATRÍ do žiadnej nádoby na triedený zber odpadu. Vyradený textil môžeme rozdeliť na nositeľný a nenositeľný.

Po mestách zvyknú byť rozmiestnené aj väčšie hranaté zberné nádoby na šatstvo, ktoré zbierajú nositeľné oblečenie. Najčastejšie ide o kontajnery s názvom EKOCHARITA alebo HUMANA. Vyzbierané šatstvo sa ďalej triedi. Časť z neho (Humana) putuje na predaj do secondhandov/posiela sa do Afriky na ďalší predaj a miestny rozvoj a ďalšie sa odovzdáva charitatívnym organizáciám na Slovensku (Ekocharita). Nepoužiteľné vytriedené oblečenie sa využíva napríklad ako izolačný materiál v stavebníctve.

Niektoré obce zabezpečujú zber textilného odpadu v pravidelných internavaloch. Možnosťou je aj zberný dvor, kam okrem textilu zanesiete aj iné druhy odpadu. Zberom oblečenia prispievate k recyklácií a znižovaniu odpadu a dopadu. Viac informácií a tipov nájdete v dokumente Alchýmia triedenia komunálneho odpadu.

 

Ako predísť ďalšiemu textilnému odpadu? 

Počet zakúpených odevov na jednu osobu sa v EÚ od roku 1996 zvýšilo o 40%. Každý v EÚ spotrebuje ročne približne 26kg textílií a na opačnej strane vyhodí 11kg (dáta z roku 2017). Niektoré sa vyvážajú mimo EÚ, väčšina z nich sa spaľuje alebo ukladá na skládku (Zdroj: europarl.europa.eu).

Nízka cena, nízka kvalita, nízka životnosť, nízka úcta voči ľudskej práci a prírode. Vysoká rýchlosť meniacich sa trendov a potreba mať stále viac. Zredukovať šatník, prehodnotiť vzťah k veciam a dobre premyslieť každý ďalší nákup. Iba tak môžeme zmeniť smer, ktorým sme sa v textilnom odpade vybrali.

Ďakujem za prečítanie. S láskou Romi. 🙂

 

Ak sa ti moja tvorba páči, neváhaj ma kontaktovať.

Kontakt

    Pridaj komentár