10 knižných tipov na tému ekológia, klimatická kríza a udržateľnosť

30 marca / 2021

Niektoré knižky súvisia s environmentálnou udržateľnosťou priamo, ďalšie okrajovo. Každá z nižšie spomenutých je prínosná iným spôsobom. Výber je subjektívny, rozmanitý a nejde o rebríček. Verím, že si nájdete inšpiráciu a prehĺbite tak svoj vzťah s prírodou. : )

 

ZELENÉ KLAMSTVO, Kathrin Hartmann

Greenwashing je hra, v ktorej firma robí pre životné prostredie viac, ako v skutočnosti naozaj robí. Odborníčka na greenwashing opisuje zavádzanie zákazníkov veľkými biznis hráčmi a poukazuje na nekalé praktiky pri budovaní falošného zeleného imidžu. Dôvera v tieto absurdné klamstvá vedie nie k riešeniu, ale skôr k prehĺbeniu krízy, v ktorej sme sa ocitli. O kamufláži ropných katastrof, o falošných riešeniach oceánskeho odpadu cez výrobu oblečenia z recyklovaných plastov alebo o novodobom otroctve, násilí a škodách v agropriemysle, či biznise s palmovým olejom. Táto knižka je určená každému konzumentovi, ktorý chce vedieť, čo naozaj kupuje. Nie je všetko zelené, čo sa tak tvári.

 

POSLEDNÉ STOROČIE, Jakub Filo 

Píše sa rok 2076 a globálny teplomer ukazuje deväť stupňov nad predindustriálnym priemerom. Hladiny oceánov stúpajú, globálne mocnosti sa rúcajú a ľudstvo už vie, že klimatickú krízu nezvráti. Nádej vkladá do hľadania technológií na boj proti klimatickým zmenám. Ide o čas a posledný pokus o záchranu Zeme. Kniha je fikciou s kontúrami pravdepodobných dôsledkov ignorovania klimatických zmien. Slovenský novinár a knižný autor hovorí, že sucho, hladomory, záplavy, hurikány či zvyšovanie oceánskej hladiny sú len začiatok a ako bude príbeh pokračovať, máme dnes v rukách my sami.

 

EKOLOGIE, ETIKA A ZMĚNA KLIMATU, John. D. Dunne, Daniel Goleman

Ako zosúladiť ľudské záujmy, práva ostatných živých tvorov a potreby ekosystému? Ako sa vysporiadať s klimatickou krízou? Kniha nás sprevádza týždňom konferencie o zmene klímy a diskusiami medzi Dalajlámom, ďalšími spirituálnymi osobnosťami budhizmu a kresťanstva s poprednými klimatológmi a ekologickými aktivistami. Tieto rozhovory sú ukážkou peknej spolupráce vedy a viery, ktorej výsledkom je nádej.

 

ŠESŤ STUPŇOV: POSLEDNÉ VAROVANIE, Mark Lynas

V knihe nájdete záznamy najnovších vedeckých poznatkov a potenciálnych následkov otepľovania. Možnú klimatickú katastrofu prechádza autor stupeň po stupni. Od predindustriálnej doby sa oteplilo o jeden stupeň a to je svet, ktorý žijeme teraz. Následky možno sledovať v podobe rozsiahlych požiarov alebo hurikánov. Keď sa oteplí o ďalší stupeň, roztopí sa polárna čiapka a vytratia sa aj koralové útesy. Trojstupňové oteplenie spôsobí nedostatok potravín. Keď sa oteplí o štyri stupne, na veľkej časti Zeme sa nebude dať žiť a ľudia budú nútení utekať. 5 stupňov plus bude znamenať rekordnú teplotu Zeme a pri oteplení o šesť stupňov nám vymrú druhy a možno aj život na Zemi. Ešte stále máme nádej, no je potrebné konať. Prvou a najhorúcejšou výzvou je skoncovanie so spaľovaním fosílnych palív. Máme na to desať rokov.

 

ECO-FRIENDLY DOMOV, Christine Liu

Táto knižka je príjemným sprievodcom základmi vedomého života a udržateľnej domácnosti. Začína v obývačke, prechádza kuchyňou a spálňou až do kúpeľne. Ponúka tipy na redukciu odpadu a šetrenie prírody. Knižka je doplnená krásnymi foto-návodmi na upcyklovanie, vegánske recepty, či výrobu domácej kozmetiky. Minimalistické spracovanie v zemitých farbách poteší nejedno oko.

 

SCÉNY ZO SRDCA, Malena Ernman

Mladá švédska aktivistka Gréta Thunberg je dnes pre mnohých  symbolom odhodlania a nádeje. Kniha  opisuje 11 ročnú Grétu, ktorá prestala jesť, rozprávať a nikto nevedel prečo. Ukázalo sa, že hlavným dôvodom jej  problému bude rastúce riziko súčasnej klimatickej katastrofy. Knižka prechádza kľukatým rodinným príbehom, ktorý píše Grétina mama. Od prijatia diagnóz svojich detí, cez horiaci dom, v ktorom sa riešia osobné aj globálne problémy, až po Grétin prvý školský štrajk za klímu.

 

AKO NEZOMRIEŤ, Michael Greger

Táto knižka súvisí s témou skôr okrajovo. Na rastlinnú stravu sa dá pozerať z ekologického, etického a zdravotného hľadiska. Prvé dve pomáhajú planéte (teda aj ľuďom) a zvieratám. To tretie nám. Americký doktor Greger rozdelil knihu na dve časti. V prvej sa venuje pätnástim chorobám –  hlavným príčinám úmrtí. Štúdie dokazujú, že im môžeme predchádzať zmenou životného štýlu a rastlinnými potravinami, ktoré opisuje v druhej časti knihy. Na jednej z prvých stránok stojí zamyslenia hodná myšlienka, že hlavým dôvodom, prečo sa choroby v rodinách dedia, je pravdepodobne ten, že sa dedia stravovacie návyky.

 

KÚZELNÉ UPRATOVANIE, Marie Kondo

Skvelý návod na generálny poriadok v živote i následných nákupných rozhodnutiach nájdete v pastelovom bestselleri s názvom  Kúzelné upratovanie. Položte každý kúsok svojho oblečenia do stredu miestnosti alebo na posteľ. Z veľkej kopy berte do rúk kus po kuse a nechajte si len to, čo vám prináša úprimnú radosť. Ostatné vám v živote už pravdepodobne doslúžilo a na dlhšie upínanie sa k danej veci nie je dôvod. Takto pokračujte aj s ďalšími vecami, ktoré vlastníte. Táto bohatá knižka za pokus rozhodne stojí. A ktovie, možno zmení život a vzťah k veciam aj vám. ; )

 

SLOVEGÁN, Nikoleta Kováčová 

Slovegán je prvá skutočná vegánska kuchárka, do ktorej autorka zhrnula tradičné recepty našej kuchyne v netradičnej vegánskej verzii. Halušky, pirohy, parené buchty, sviečková, vianočné koláče. Slovegán je dôkazom toho, že ak sa človek rozhodne pomôcť sebe, planéte a zvieratám, voľbou rastlinnej stravy sa zákonite naozaj nemusí vzdať chutí, na ktorých vyrastal. Prehľadné recepty sú doplnené nádhernými autorskými fotografiami, po ktorých steká nejedna slinka. Recepty fungujú a jedlá sú mňamózne! Do dnešného dňa vyšiel modrý Slovegán 1 a červený Slovegán 2. Každý obsahuje 78 veganizovaných receptov.

 

TAJNÝ ŽIVOT STROMOV, Peter Wohlleben

Po prečítaní tejto knižky začnete les a stromy vnímať úplne inak. Majú vlastný svet, pamäť, stratégie rozmnožovania, taktiky výchovy detí. Cítia bolesť aj blížiacich sa škodcov. Fungujú ako sociálny úrad – starajú sa o najslabších a keď potrebujú, vyživujú ich prostredníctvom koreňového systému. Majú vlastný systém a hierarchiu. Komunikujú prostredníctvom chemických vonných látok. Autor otvára úplne inú dimenziu vnímania lesa a človek jedným slovom žasne. Knižku odporúčam aj v audio verzii.

 

MÁTE SVOJ TIP?

Detským knižkám na túto tému venujem samostatný článok. Ak máte svoj tip na dospelácku alebo detskú knižku, napíšte ho do komentára, prosím. Prečítam si rada a tento zoznam knižiek budem aktualizovať.

Ďakujem. S láskou Romi 🙂

Ak sa ti moja tvorba páči, neváhaj ma kontaktovať.

Kontakt

  2 Komentáre

 • Monika Gabulová 2 apríla / 2021
  Reply

  Ahoj, skvelý výber kníh… ja by som k nim určite doplnila novinku od: David Attenborough-Život na našej plánete… tento človek oslovil milióny ľudi ako dokumentarista a spisovateľ
  Pekný deň
  Monika

  • Romi 5 apríla / 2021
   Reply

   Ahoj Monika, ďakujem za pochvalu aj tip. Dokumenty tohto pána poznám a sú úžasné. Knižku pridávam do svojho zoznamu a keď prečítam, doplním aj v článku. 🙂 Želám tiež pekný deň a všetko dobré! 🙂 R.

 • Pridaj komentár