Prvá ochutnávka detailov pripravovaného (knižko)DIÁRA DEAL WITH NATURE 2022

7 októbra / 2021

Na crowdfundingovej platforme StartLab práve prebieha kampaň k môjmu novému projektu. (Knižko)diár Deal With Nature 2022, sa snaží byť environmentálne a spoločensky prínosným. Od fyzickej realizácie ho delí už iba posledný krok, a to úspešná kampaň, ktorou pokryjem náklady na tlač a väzbu. Všetko podstatné sa dočítaš v popise kampane alebo v krátkom videu.

 

VIZUÁLNE A OBSAHOVÉ DETAILY 

TÉMY, KTORÝMI ŤA DIÁR PREVEDIE POČAS ROKA 2022

Témy sa viažu na subjektívne vybrané medzinárodné dni a ďalšie príznačné dátumy. Sú teda rozhodené na dĺžku jedného roka a počas bežného fungovania nerušia, skôr vyplnia voľnú chvíľku, a to príjemným, zaujímavým a zmysluplným spôsobom.

Do každej témy zabŕdame po okraji, do niektorých ideme jemne pod povrch, no nikdy sa v nich nepitváme až do špiku kosti. Cieľom je otvoriť obzor, ukázať, že možno veci nie sú také, aké na prvý pohľad chcú byť, a že možno sme celý život robili jednu vec nezmyselne a len zo zvyku. Informácie v diári sú podložené zdrojmi, na ktoré sa dostaneš cez QR kód v diári.

 

TÝŽDŇOVÁ DVOJSTRÁNKA 

Vymyslela som si koncept, ktorý mal byť diárom a zároveň v podstate i knižkou. A teraz, že ako vyriešiť týždňovú dvojstránku, aby:

  • sa tam zmestili texty s témami (knižková časť),
  • tam ostao dosť miesta na písanie (diárová časť), 
  • ostal celý týždeň na jednej strane (aby si jasne videl/a, čo Ťa tematicky v danom týždni čaká), 
  • bol diár rozmerovo spratný (podľa jednej z mojich obľúbených knižiek som vybrala rozmer – 205 x 130 mm).

Poctivo som sa zamyslela a nakoniec mi to došlo. Text očotíme a bude “padať” od jednotlivých medzinárodných/svetových/iných príznačných dní. Tým  sa jasne oddelí diárová časť od “knižkovej”. Bude to trošku ako tráva na lúke, trošku netradičné a trošku hravé, iné.

VODOROVNE: píšeš, plánuješ dni

OTOČKA O 90 stupňov: čítaš, čo dnes píšu 😉

Na každej dvojstránke nájdeš v priemere 3 témy (niekde sú 2, inde 4, vo väčšine však 3). Dvojstránky, na ktoré nevyšlo dostatok tematicky sa hodiacich medzinárodných dní, som doplnila fičúrkou s označením žiarovky a pracovným názvom „Náhodný tip“. Ten sa neviaže na žiadne dátumy a náhodne vybrané témy dopĺňajú problematiku, ktorú medzinárodné dni neobsiahli, no považovala som ich za prínosné. Náhodný tip je odlíšený aj smerom písma.

 

12 ILUSTÁCIÍ V NA ZAČIATKOCH MESIACOV

Súčasťou Diára DEAL WITH NATURE 2022, bude aj 12 ilustrácií a posolstiev silných duchovných, environmentálne či eticky cítiacich a konajúcich osobností. Na začiatku každého mesiaca Ťa povzbudia, potešia a pripomenú, čo je dôležité. Autorkou obrázkov je najšikovnejšia ilustrátorka Hedviga Gutierrez.

V diári dostala miesto americká zoologička a biologička RACHEL CARSON, JANE GOODALL, ktorá sa celý život venovala primátom v ich prirodzenom prostredí alebo DAVID ATTENBOROUGH – prírodovedec a popularizátor krás sveta. Les sa mi spája so skvelým slovenským ekológom menom ERIK BALÁŽ, ktorý v (knižko)diári nemohol chýbať. Parťáčkou mu je africká aktivistka WANGARI MUTA MAATHAI, ktorá zmobilizovala ľudí k vysadeniu 11 miliárd stromov na celom svete. ED EARTHLING je mladý, odhodlaný vegánsky aktivista, pre svoj zjav zvaný aj Vegan Jesus. O náboženstvách to nebude, i keď hneď január začína indickým mysliteľom MAHÁTMÁ GÁNDHÍ a v diári sa objaví aj tibetský duchovný DALAJLÁMA či misionárka MATKA TEREZA. Aby sme mali rovnováhu, v diári nájdeš aj radikálneho kanadského aktivistu a ochrancu morského sveta menom PAUL WATSON. Herec a aktivista LEONARDO DI CAPRIO  je príklad dobre využitej popularity a GRETA THUNBERG, je osoba, ktorú snáď ani netreba predstavovať. Symbolizuje mladú generáciu túžiacu po zmene.

Gándhímu ušiel dĺžeň, ale už sa to vyriešilo. 😉 Diár vznikne až po úspešnom ukončení kampane na StartLabe. V jej popise nájdeš aj reálnu podobu a štruktúru risografickej tlače, ktorú môžem demonštrovať na vytlačených limitovaných grafikách Jane Goodall a Grety Thunberg. Obe sú k dispozícií aj v odmenách kampane.

 

SLEDOVAČ DOBRÝCH NÁVYKOV

Každý mesiac tohto diára začína tabuľkou s názvom Sledovač dobrých návykov. Táto pomôcka je vytvorená primárne po tematickej línii diára, a teda na budovanie/zlepšenie vzťahu človeka k prírode. V prázdnych riadkoch však môžeš pracovať aj na iných osobných návykoch. Preto sú riadky prázdne a voľba je na Tebe.

Do prvého stĺpca si zapíšeš, na čom chceš v danom mesiaci popracovať a ak sa Ti to v konkrétnom dni podarí, úspech zaznač krížikom alebo vyfarbením štvorčeka.

Môže ísť o udržateľné návyky, ako bezobalové nákupy, kratšia/studená sprcha, vegánsky deň  alebo uprednostnenie bicykla pred autom. Stĺpec môžeš vyplniť aj bežnými pozitívnymi návykmi, ako dobrý skutok, skoré vstávanie, 10 000 krokov denne či dostatočný pitný alebo spánkový režim.

Pocit tlaku z nových návykov dokáže odbúrať pravidlo “nikdy nevynechaj dvakrát”. Je ľudské, ak sa Ti každý deň nepodarí splniť úlohu a hrdo vyfarbiť okienko. Jeden deň je v poriadku, skús to však neopakovať dva dni po sebe.

Habit tracker je pomôcka osobnostného rozvoja, ktorú som si sama zvykla kreslievať a vyfarbovať. Naozaj fungoval. Som typ človeka, čo potrebuje svoje pokroky merať, zapisovať a vidieť. Tak som vám túto fičúrku zahrnula aj do diára a som veľmi zvedavá, že akí budeme na konci roka 2022. :))

 

…A TO NIE JE VŠETKO 

V (knižko)diári toho nájdeš ešte oveľa viac, no neprezradím predsa všetko. Na čo by si sa potom vo fyzickej podobe diára tešil/a? 😉

 

PODPOR VZNIK DIÁRA DEAL WITH NATURE 2022

Ak sa Ti projekt, myšlienka a koncept páči, pomôž mu dostať sa do tlače a knízviazačstva. Môže byť zmysluplným darčekom pre blízkych alebo perfektným sprievodcom rokom 2022 práve pre Teba. Všetky možnosti podpory a odmien nájdeš TU.

Ďakujem! S láskou Romi

Ak sa ti moja tvorba páči, neváhaj ma kontaktovať.

Kontakt

    Pridaj komentár