5 príbehov lásky, ktoré som maľovala

14 februára / 2022

Náklonnosť, ľúbostný cit, milovanie, záujem, pozornosť, dôvera, istota, odpúšťanie, rešpekt. Prvá, krátka, platonická, romantická, talianska, telesná, pravá, nenaplnená, dlhá, čistá, oddaná, celoživotná… Partnerská láska sa nedá zadefinovať pod jednu vetu. Je jej veľa a sprevádza naše životy snáď od dôb škôlkárskych papučiek.

Svätý Valentín – sviatok opradený mnohými legendami a sprevádzaný protichodnými názormi. Jedno je však isté – ide tu o lásku. A áno, aj keď sa ľúbime počas celého roka, prečo si tento cit nevyznať napr. aj podľa kalendára? Každé rande, každý zážitok a každé pekné a úprimné slovo robí naše krátke životy krajšími. 

Mala som tú česť maľovať rôzne druhy lásky. Nech sa páči, 5 vybraných príbehov k sviatku zaľúbených.

 

1/ LÁSKA MÁ ŽENSKÝ ROD

O tom, že život vie byť krásny a zároveň krutý, by dedko vedel rozprávať. Postretla ho bezpodmienečná láska v tesnom závese s nekompromisnou chorobou. Zhoršením zdravotného stavu sa stal vozíček na dlhé roky jeho druhými nohami a milovaná žena starostlivými rukami.

Dedko trávi svoj čas doma, a tak sa rodinnej návšteve vždy poteší. Podľa vnučky Natal je dedkov život sprevádzaný ženami. Okrem milujúcej manželky patria do jeho klanu aj ďalšie tri generácie žien, ktorým rozpráva svoje príbehy. Na obrázku sú znázornené rukami. Dedkova žena č.1, ktorá sa o neho dennodenne stará, si na celkovom spracovaní obrazu zaslúžila svoj portrét.

Niektoré dedkove historky sú z domu na námestí v Nitrianskom Pravne, kde ako malý býval. Zvykne hovoriť aj o stovežatej Prahe, v ktorej bol so svojimi dobrými kamarátmi na vojne alebo o rokoch práci v bani. Tieto obdobia a súčasti dedkovho života sú znázornené symbolicky v pozadí obrazu.

Motív bol darčekom k dedkovým osemdesiatym narodeninám. Pre mňa bude tento príbeh už navždy symbolom nespravodlivosti života, ktorú však dokáže vyrovnať obrovská láska (ženy a žien).

starí rodičia

 

2/ ZASNÚBENIE VO VÝŠINÁCH

Osem dievčat si zaželalo vytvoriť osobný motív pre Dominiku – najmilšiu priateľku a budúcu pani manželku. Táto personalizovaná rifľovka mala byť spomienkou na spoločnú rozlúčku so slobodou a zároveň odrazom lásky dvoch mladomanželov. Indície na vytvorenie motívu boli skôr všeobecné a predstava družičiek spočiatku nejasná. Táto voľnosť a odkaz na Dominikin profil ma priviedli až k videu zo zásnub, ktoré určilo základ.

Dievčatá súhlasili, že ako gro maľby zobrazíme špeciálny a nezabudnuteľný moment prekvapenia a zasnúbenia s výhľadom z rakúskeho vrchu Königsleiten. Zasadila som ho do autentických kvetinových ornamentov z ich svadobného oznámenia. Záľubou zaľúbených je i spoločné cestovanie, ktoré symbolizuje trajektória lietadielka okolo ich postáv.

Na  rifľovke sa nesú i odkazy od kamošiek, ktoré si vybrali pre nevestu niekoľko pekných slov. V pravnom dolnom rohu sa slečny „podpísali” iniciálkami.

Osobný a originálny (pred)svadobný dar zožal u nevesty úspech, rozlúčka so slobodou dopadla šťastne a láska na celý život vyzerá tiež sľubne.

 

3/ OTEC A MAMA SÚ LÁSKA

Zadanie od dcéry týchto láskavých ľudí bolo stručné. Vraj nič viac pridávať netreba, lebo táto fotka vystihuje všetko. Jemne som prispôsobila pozadie a pridala viac čerešňových kvetov.

Príbeh jednej lásky rodičov bol maľovaný ku spoločnej oslave ich šesťdesiatych narodenín. Aj podľa reakcie možno vidieť, že personalizované darčeky za to stoja. Obzvlášť vtedy, keď sú od najbližších, pretože tí nás poznajú najlepšie.

 

4/ ROZDIELNI A ŠŤASTNÍ

Jeden príbeh zo života dvoch ľudí. Každý z nich mi nadiktoval obľúbené súčasti života a črty svojej osobnosti. Bundy nemuseli byť vo finálne podobné, stačilo iba symbolické prepojené v detaile. A tým spoločným detailom sú práve svadobné obrúčky mladých manželov a dátum ich veľkého dňa. 

Manželka je psychologička a flautistka. Má rada fialovú farbu a túto svadobnú fotku. Manžela to tiež ťahá k hudbe, ale skôr k metalovej a rockovej. Pozerá Walking Dead a počúva Iron Maiden. Nájdeš na bundách všetky tieto detaily?

Na každú z búnd som zobrazila ruku, ktorá nosí obrúčku. Ďalším úzko súvisiacim prvkom je dátum svadby. Lenka ho má na svadobnej fotke a jej manžel na repráku vľavo dole.

Počas procesu tvorby mi Lenka napísala krásnu vetu, ktorú si sem uložím: „Keď si kupujeme obrazy či produkty, vyberáme si podľa človeka a snažíme sa nechať mu voľnú ruku”. Oni mi dali voľnú ruku, ja som im dala ruky na „plátne”, ktoré ich rozdielne svety spájajú.

 

5/ ŽIVOTNÉ LÁSKY A PEVNÉ PRIATEĽSTVÁ

Rozália mi napísala zadanie pre nevestu za všetkých 13 družičiek. Ich pôvodný plán bol zobraziť ruku s prsteňom a 3-4 ďalšie ženské ruky – symbol priateľskej podpory v dobrom i v zlom. Nakoniec sme sa však zhodli, že dominantnú časť motívu ponecháme mladomanželom a ostatný priestor vyplnia osobné a úprimné priania kamarátok.

Každá mi mala napísať jednu vetu, ktorá by vystihovala vzťah s nevestou, prianie do manželstva či internú humornú hlášku. Zvládli to bravúrne a poslali mi anglicko-slovenskú zmes krásnych slov. Ženích je Brit. Rôzne národnosti budúceho manžela a manželky symbolizuje srdiečko s vlajkami na rukáve. 

Personalizovaná rifľovka bude manželke pripomínať začiatok ich manželskej cesty a zároveň úžasné kamarátstvá, ktoré sú jedným zo základných kameňov spokojného života.

Ktorý z týchto láskavých príbehov a ich prevedení sa ti páčil najviac?

Maľujem (nielen)lásku v personalizovaných motívoch. Mojím spôsobom tvorby je upcycling a plátnom sú rifľovky alebo kúsky odpadových látok a rámy z druhej ruky. Viac o procese takejto tvorby sa dočítaš TU.

Pekný Valentín i celý život!

S láskou Romi 🙂

Ak sa ti moja tvorba páči, neváhaj ma kontaktovať.

Kontakt

    Pridaj komentár